Falafel je název pro smažené kuličky připravené z cizrny, z bobů nebo ze směsi obou luštěnin. Jeho původ není jistý, ale jedna z pravděpodobnějších verzí ho zasazuje do Egypta, kde se připravuje právě z bobů. Dnes je ale falafel oblíbený především na Blízkém východě – v Izraeli nebo Libanonu. Především Izrael si nárokuje falafel jako národní jídlo a je možné jej koupit opravdu na každém rohu – v restauracích, bistrech i u pouličních prodejců. Na Blízkém východě se falafel připravuje čistě z cizrny, a stejně tak jsme na něj zvyklí i u nás.
Falafel se servíruje různými způsoby, může se servírovat samotný na talíři jen se zeleninovým salátem, v pitě se zeleninou nebo na talíři jako součást tzv. mezze (drobné pochutiny servírované většinou k alkoholu, oblíbeným mezze je také hummus nebo salát tabbouleh). Dnes je falafel oblíbený jako vegetariánská nebo veganská varianta pouličního jídla v pitě nebo v placce lafa.
Originální recept na cizrnový falafel
Co potřebujete (na cca 15 větších falafelů)
- 2 hrnky cizrny
- 2 stroužky česneku
- 1 šalotka
- 2 lžičky soli
- půl lžičky kmínu
- půl lžičky kajenského pepře
- malá hrst čerstvé petržele
- malá hrst čerstvého koriandru
Jak na to
- Pro přípravu falafelu namočte cizrnu den předem do dostatečného množství vody, aby nasákla. Nezkoušejte falafel z předvařené cizrny v plechovce, nepodařil by se! Po alespoň 12 hodinách ve vodě slijte přebytečnou vodu a cizrnu nasypejte do food processoru nebo do mixéru. Je dobré zvolit mixér, který zvládne i tvrdší suroviny, já jsem použila mixér Vitaway od gorenje.
- Rozmixujte. Těsto na falafel by nemělo být úplně hladké, ale mírně hrudkovité. Doporučuji mixovat cizrnu po menších částech, aby se rozmixovala rovnoměrně. K poslední dávce cizrny přidejte všechny ostatní ingredience. Veškerou cizrnu pak promíchejte, ochutnejte a podle potřeby dochuťte. Těsto by mělo být výraznější a slanější, při smažení se chuť zjemní. Dejte to lednice a nechte tak půlhodinku odpočinout.
- Postupně vytvářejte kuličky nebo menší placky. Můžete si pomoct tvořítkem na falafel, který jsem koupila v obchodě s orientálními potravinami (na fotce). Zvládnete to ale i dlaněmi namočenými ve vodě nebo dvěma lžičkami.
- Jednotlivé falafely smažte dozlatova v rozpáleném rostlinném oleji.
- Servírujte se zeleninou, s hummusem a s pitou.
Inspirovat se můžete také talířem falafelu s humusem, zeleninou a hranolkami tak, jak mi ho naservírovali v zapadlé uličce v Jeruzalémě 🙂
5 thoughts on “Cizrnový FALAFEL z Blízkého východu”