Cizrnový FALAFEL z Blízkého Východu

Falafel je název pro smažené kuličky připravené z cizrny, z bobů nebo ze směsi obou luštěnin. Jeho původ není jistý, ale jedna z pravděpodobnějších verzí ho zasazuje do Egypta, kde se připravuje právě z bobů. Dnes je ale falafel oblíbený především na Blízkém východě – v Izraeli nebo Libanonu. Především Izrael si nárokuje falafel jako národní jídlo a je možné jej koupit opravdu na každém rohu – v restauracích, bistrech i u pouličních prodejců. Na Blízkém východě se falafel připravuje čistě z cizrny, a stejně tak jsme na něj zvyklí i u nás.

Falafel se servíruje různými způsoby, může se servírovat samotný na talíři jen se zeleninovým salátem, v pitě se zeleninou nebo na talíři jako součást tzv. mezze (drobné pochutiny servírované většinou k alkoholu, oblíbeným mezze je také hummus nebo salát tabbouleh). Dnes je falafel oblíbený jako vegetariánská nebo veganská varianta pouličního jídla v pitě nebo v placce lafa.

Pravý cizrnový falafel - originální recept

Originální recept na cizrnový falafel

Co potřebujete

 • 2 hrnky cizrny
 • 2 stroužky česneku
 • 1 šalotka
 • 1 lžička soli
 • půl lžičky kmínu
 • půl lžičky kajenského pepře
 • malá hrst čerstvé petržele
 • malá hrst čerstvého koriandru

Ingredience na falafel - Ochutnejte svět

Jak na to

 1. Pro přípravu falafelu namočte cizronu den předem do dostatečného množství vody, aby nasákla. (Nezkoušejte falafel z předvařené cizrny v plechovce, nepodařil by se!) Poté slijte přebytečnou vodu a cizrnu nasypejte do food processoru nebo do mixéru. Je dobré zvolit mixér, který zvládne i tvrdší suroviny, já jsem použila mixér Vitaway od gorenje. Přidejte nahrubo nasekanou šalotku, česnek a všechno koření.
 2. Rozmixujte. Těsto na falafel by nemělo být úplně hladké, ale mírně hrudkovité.
 3. Postupně vytvářejte kuličky a rovnou je smažte dozlatova v rozpáleném rostlinném oleji. Kuličky můžete tvořit za pomoci prstů, které si můžete namáčet ve vodě, případně si můžete pomoci například dvěma lžičkami.
 4. Servírujte se zeleninou, s hummusem a s pitou.

Inspirovat se můžete také talířem falafelu s humusem, zeleninou a hranolkami tak, jak mi ho naservírovali v zapadlé uličce v Jeruzalémě 🙂

Falafel s humusem v Jeruzalémě - Ochutnejte svět
Falafel s humusem v Jeruzalémě – Ochutnejte svět

 

Shrnutí
recipe image
Recept na
Cizrnový FALAFEL z Blízkého Východu
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 4 Review(s)

5 thoughts on “Cizrnový FALAFEL z Blízkého Východu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *