Víte, co znamená v arabštině حُمُّص neboli hummus? Cizrna! Kuchyně středního Východu se bez cizrny neobejde a jedním z nejznámějších a zároveň nejjednodušších receptů s cizrnou je právě humus (někdy také psaný jako hummus). Jeho původ je levantský, nyní se však bez humusu neobejde žádná z kuchyní blízkého Východu, především však na území arabských zemí, Izraele nebo Libanonu. Izraelci se prý nikdy nepřestávají hádat o tom, kde je ta nejlepší humusia – zapadlé lokálky, které servírují humus a další typická jídla. Zvenčí vypadají jak nudná zapadlá bistra, pokud víte, kde hledat, objevíte uvnitř poklady.
Napříč zeměmi se humus dochucuje jiným kořením – od římského kmínu, přes koriandr, chilli papričky. Čtyři ingredience jsou vždy zásadní: cizrna, sezamová pasta tahini, citronová šťáva a česnek. Tradičně se humus servíruje na velkém talíři, zalitý olivovým olejem a posypaný bylinkami. Doprovází se čerstvou pitou. Často se však používá také jako doplněk k dalšímu jídlu, jako dip do sendviče nebo s hlavním jídlem.
P. S.: Cizrna je považována za královnu afrodiziak! Díky vysokému obsahu železa, hořčíku, zinku a potasia probouzí sexuální energii a dodává energii.
Recept na cizrnový humus
Co potřebujete:
- 1 hrnek cizrny (můžete použít již předvařenou v plechovce)
- půl lžičky prášku do pečiva (jen pokud budete cizrnu sami vařit, jinak není třeba)
- 1/3 hrnku tahini
- šťáva z půlky citronu
- stroužek česneku
- půl lžičky mletého římského kmínu
- 1 lžička soli
- 150 ml tekutiny (napůl tekutina z plechovky, napůl olivový olej)
Jak na to:
Vaření cizrny (pokud máte předvařenou, tuto část přeskočte)
- Nejtěžší částí na přípravě hummusu je vaření cizrny. Je možné použít také cizrnu předvařenou, s čerstvě uvařenou cizrnou si ale hummus zachová více energetické hodnoty, stejně jako mnohem lepší chuť. Takže, nejlépe den předem propláchněte cizrnu, dejte ji do hluboké misky a zalijte ji vodou s jednou lžičkou jedlé sody. Nechte přes noc vstřebávat vodu.
- Další den znovu propláchněte, dejte cizrnu do většího hrnce, přidejte špetku prášku do pečiva. Nesolte! Vařte hodinu až hodinu a půl (v závislosti na typu cizrny). Dobře uvařenou cizrnu byste měli snadno rozmáčknout mezi prsty. Vodu z vaření nevylévejte.
Mixování
- Vsypte cizrnu do mixéru, přidejte tekutinu (vodu z vaření cizrny nebo tekutinu z plechovky + olivový olej). Mixujte na nižší rychlost cca 10 minut.
- Přidejte ostatní ingredience do mixéru a na nižší rychlost mixujte dalších 10 minut. Výsledný hummus by měl mít krémovou, ale rozhodně ne tekutou konzistenci.
- Servírujte s kapkou kvalitního olivového oleje. Hummus můžete také posypat paprikou (já používám uzenou papriku), ozdobit lístky petrželi a několika kuličkami cizrny. Servírujeme s pita chlebem.
Chcete si připravit tradiční hostinu s mezze? Mám pro vás tipy na jídla, která si s humusem můžete připravit!
- Cizrnový FALAFEL z Blízkého Východu
- Pikantní libanonské brambory BATATA HARRA
- Libanonský TABBOULEH; bulgur, petržel a máta
Hummus mám hodně rád. Když budete mít cestu do Jeruzaléma, zkuste se zastavit zde:
https://www.jidlonacestach.cz/bistro-ben-sira-hummus-jeruzalem/
Skutečně nejlepší hummus, jaký jsem kdy v životě jedl.