Každý název jídla většinou poví spoustu o tom, odkud jídlo pochází, co obsahuje nebo čím je typické. Kolem parmigiany však existuje tolik pověr a příběhů, že nikdo se nikdy nedozví, který z příběhů je tím pravým. První možností je, že se parmigiana jednoduše jmenuje podle parmezánu, který je jednou z hlavních ingrediencí. Druhá varianta je, že odkazuje k regionu Parma, jelikož parmigiana znamená v překladu “z Parmy”. Parma se ale nachází v severní Itálii, zatímco tento recept je typický pro regiony na jihu Itálie (Campania, Calabria) a ostrov Sicílie. Když zkoumáme název ještě hlouběji, dopracujeme se k jiné zajímavé teorii. Jméno prý může být odvozeno od slova “parmiciana”, který odkazuje ke způsobu skládání dřevěných lišt přes sebe – jako rolety. Stejně se u jídla skládají na sebe jednotlivé plátky lilku.
Teď už víte, odkud parmigiana pochází. Co to ale je? Jsou to plátky opečeného lilku, které se zapékají spolu s rajčatovou omáčkou a několika druhy sýrů. Výsledkem je festival chutí, kterému kraluje krémový roztopený sýr. Ingrediencí potřebujete jen pár, o to důležitější ale je, aby byly kvalitní. Vyberte si proto pevný a zralý lilek. Rajčatovou omáčku si můžete koupit už hotové a ochucené, případně si jej připravte doma. Návod najdete níže. A pak: sýry! Parmigiana by měla obsahovat dva druhy sýra: parmezán a caciocavallo. Parmezán je u nás poměrně dobře známý a dostupný, caciocavallo ale může být problém. Je to měkký ovčí sýr, pokud jej neseženete, je možné jej nahradit kvalitní mozzarellou. Já jsem dostala v rámci spolupráce poukaz na nákup u firmy Gran Moravia, takže jsem oba sýry a hotovou rajčatovou omáčku koupila právě zde. A parmigiana se s nimi skvěle povedla!
Recept na sicilskou parmigiana di melanzane
Co potřebujete (na 4 porce)
- 2 lilky
- na rajčatovou omáčku: 400 g rajčatové pyré, 1 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, bazalka
- hrubá sůl
- 200 g parmezánu
- 400 g sýra caciocavallo (případně jiný sýr, např. mozzarella)
Jak na to
- Nejprve nakrájejte lilek na centimetrové plátky. Posypte je hrubou solí a nechte je tak půl hodinu odležet. Sůl vytáhne z lilku tekutiny, které pak snadno osušíte papírovou utěrkou.
- Mezitím si připravte rajčatovou omáčku. Osmahněte na oleji nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte česnek, opečte a zalijte rajčatovým sugem. Dochuťte solí. Nakonec přidejte nakrájené lístky čerstvé bazalky.
- Opečte plátky lilku na olivovém oleji tak, aby zezlátly. Po opečení je pokládejte na papírové utěrky, které odsají přebytečný olej.
- Nastrouhejte nebo nakrájejte na tenké plátky oba typy sýrů.
- Zapékací misku vymažte trochou rajčatové omáčky, pak položte plátky lilku, lehce polijte rajčatovou šťávou, posypte oběma sýry. Pokládejte takto jednotlivé vrstvy, nakonec bohatě posypte sýrem.
- Pečte na 200 °C alespoň 10 minut, aby se vše prohřálo, sýr roztekl a na povrchu opekl dozlatova.
- Ačkoli je parmigiana skvělá zatepla s rozteklým sýrem, v Sicílii se servíruje vychlazená.
Stranku som objavila nahodou, je prehladna, farebna, vonia mi len z prezentacii.
Vitan tenzo pocin.
Díky, jsem moc rada, ze se líbí 🙂 Petra