Italský zapečený lilek PARMIGIANA DI MELANZANE

Každý název jídla většinou poví spoustu o tom, odkud jídlo pochází, co obsahuje nebo čím je typické. Kolem parmigiany však existuje tolik pověr a příběhů, že nikdo se nikdy nedozví, který z příběhů je tím pravým.

První možností je, že se parmigiana jednoduše jmenuje podle parmezánu, který je jednou z hlavních ingrediencí. Druhá varianta je, že odkazuje k regionu Parma, jelikož parmigiana znamená v překladu “z Parmy”. Parma se ale nachází v severní Itálii, zatímco tento recept je typický pro regiony na jihu Itálie (Campania, Calabria) a ostrov Sicílie. Když zkoumáme název ještě hlouběji dopracujeme se k jiné zajímavé teorii. Jméno prý může být odvozeno od slova “parmiciana”, který odkazuje ke způsobu skládání dřevěných lišt přes sebe – jako rolety. Stejně se u jídla skládají plátky lilku.

A díky tomuto malému výletu do historie víte vše, co je třeba o parmigianě vědět – je to skvělé italské jídlo, jehož hlavní ingredience je lilek a spousta parmezánu.

Parmiggiana - Ochutnejte svět

Recept na sicilskou parmigiana di melanzane

Co potřebujete (na 4 porce)

 • 2 lilky
 • 400 g rajčatové pyré
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • pro případné dochucení: 2 lžíce octa, 2 lžíce moučkového cukru
 • sůl, hrubá sůl
 • čerstvá bazalka
 • 200 g parmezán
 • 400 g caciocavallo (měkký ovčí sýr, je možné nahradit mozzarellou)

Jak na to

 1. Nejprve nakrájejte lilek na přibližně centimetrové plátky. Posypte je hrubou solí a nechte je tak půl hodinu odležet – sůl vytáhne z lilku tekutiny, které pak snadno osušíte papírovou utěrkou.
 2. Mezitím si připravte rajčatovou omáčku. Osmahněte na oleji nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte česnek, opečte a zalijte rajčatovým sugem. Dochuťte octem a cukrem, pak omáčku osolte. Nakonec přidejte nakrájené lístky čerstvé bazalky.
 3. Opečte plátky lilku na olivovém oleji na nízkou teplotu tak, aby lehce zezlátly. Po opečení je pokládejte na papírové utěrky, které odsají přebytečný olej.
 4. Nastrouhejte oba typy sýrů.
 5. Zapékací misku vymažte trochou rajčatové omáčky, pak položte plátky lilku, lehce polijte rajčatovou šťávou, posypte oběma sýry. Pokládejte takto jednotlivé vrstvy, nakonec bohatě posypte sýrem.
 6. Pečte na 200°C alespoň 10 minut, aby se vše prohřálo, sýr roztekl a na povrchu opekl dozlatova.
 7. Ačkoli je parmigiana skvělá zatepla s rozteklým sýrem, v Sicílii se servíruje vychlazená.

Sicilská parmigiana - Ochutnejte svět

 

 

Shrnutí
recipe image
Recept na
Lilek, rajčata a parmezán: sicilská PARMIGIANA DI MELANZANE
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *