Thajská kuchyně patří mezi nejlepší kuchyně z celého světa. Proslavená jsou nejen thajská kari, ale také nudlová jídla, polévky, smažená rýže, pikantní saláty nebo mořské plody. Speciální kategorií je thajský street food – místní jsou zvyklí stravovat se u pouličních stánků, v malých nenápadných restauracích a bistrech, které jsou rozeseté podél bulvárů. V Thajsku se nenechte zmást tím, jak restaurace vypadá. Často dostanete ty největší pochoutky v zapadlých lokálech, které na první pohled vyhodnotíte jako špinavé díry, kde rozhodně nechcete jíst. Chcete. A nebudete litovat! Thajský street food má nejčastěji podobu pojízdných kuchyní nebo grilů, na kterých osamocený kuchař připravuje jídlo, servíruje a kasíruje – vše v jednom. Kolem nejlepších stánků v jakoukoli denní i noční hodinu najdete postávat hloučky lidí, kteří čekají na své jídlo nebo jej přímo z misek konzumují. Pokud na takový stánek narazíte, určitě se zastavte.
Samozřejmě v Thajsku najdete také spoustu restaurací, z nichž některé z nich budou podobné asijským bistrům v ČR, jiné budou více turistické nebo luxusní. Sami brzy zjistíte, že se vyplatí jíst tam, kde jí místní a nevyhledávat přímo turistická místa. Ať už budete jíst kdekoli, bude se vám hodit jedna věc: kouzelné spojení “mai phet”, což v překladu to znamená “nepálivé”. Sama jsem to říkala při objednávání téměř všech jídel. Z jaké důvodu? Thajská pálivost je legendární. Pokud bychom měli vytvořit stupnici pálivosti, pak by vypadala takto: lehce pálivé, středně pálivé, hodně pálivé a thajsky pálivé. Pokud požádáte o “mai phet” jídlo, dostanete pravděpodobně jídlo, které bude pro Thajce nepálivé, pro Evropana středně pálivé.
Thajské jídlo
-
Grilované pochoutky
Oblíbenou úpravou jídla je grilování. Grilování je v Thajsku výsadou ulice – přímo na rušných ulicích najdete stánky s rozpálenými uhlíky, na kterém se připravují všemožné pochoutky. Většinou narazíte na marinované kuřecí maso, kalamáry nebo jiné mořské plody, tofu, krátké rýžové klobásy nebo thajské rybí koláčky. Často stánky fungují tak, že přijdete k pultíku, ukážete na špejle, které chcete ugrilovat, obsluha vám je umístí na uhlíky, ugriluje a poté naservíruje. Někde dostanete jen samotné jídlo, jinde se vám zeptají, zda k masu chcete trochu salátu a zálivku. Na zálivku si dejte pozor, thajská verze většinou bývá děsivě pikantní! Pokud nezvládáte ostrá thajská jídla, pak raději odmítněte. Kromě toho určitě narazíte také na grilovaní kuřat (často vcelku) nebo ryb.
-
Nudle a nudlová jídla
Mezi největší klasiky thajské kuchyně patří všemožné druhy nudlí, které Thajci servírují s různými druhy masa i zeleninou. Pouliční stánky často mají různé druhy nudlí nakupené na velkých hromadách. Když zákazník ke stánku přijde, vybere si druh nudlí, které chce, někdy i maso nebo jiné doplňky a thajský kuchař se postará na svém rozpáleném woku o to, aby všechny ingredience smíchal, opekl a dochutil. Mnoho stánku bude mít stálou nabídku několika jídel, nebo dokonce budou mít jídlo už uvařené a připravené v plastových krabičkách na vyzvednutí. Každá varianta má něco do sebe. Ve většině případů ale platí, že nudle budou skvěle dochucené, ne tak pikantní jako jiná jídla a bez problému můžou být vaším obědem nebo rychlou večeří. Nejznámější nudlové jídlo je varianta pad thai, což jsou široké rýžové nudle se zeleninou, tofu, masem, drcenými arašídy, chilli a limetkou.
-
Thajská kari
Thajská kari jsou oblíbená díky tomu, že jsou krásně krémová a skvěle chuťově vyvážená. Existuje pět základních druhů thajského kari, které byste na svých cestách měli ochutnat. Je to červené kari (gaeng phet), zelené kari (gaeng kiow wahn), žlutá kari (gaeng leuang), panang kari (gaeng phanaeng) nebo massaman kari (gaeng massaman). Pokud máte rádi pálivé, vyzkoušejte červené nebo zelené kari, oproti tomu žluté, panang nebo massaman kari bývají méně výrazné. Doporučujeme se ale vždy ptát na pálivost, protože se to může lišit. Kari bývá nejčastěji s kuřecím masem, jindy s krevetami nebo jinými mořskými plody. Vždy se servíruje s rýží.
-
Rýže, saláty, polévky
Pokud hledáte v Thajsku nějaká lehčí jídla, jako jsou saláty nebo polévky, určitě se pro vás taky něco najde. Thajské polévky se jí jako hlavní jídlo (ne jako první chod v České republice) a bývají docela syté. Nejčastěji na menu najdete krémovou sladkokyselou polévku tom yam nebo kuřecí kokosovou polévku tom kha kai. Thajské saláty většinou mívají pikantně-kyselou příchuť a dostanete je jako přílohu k jiným jídlům. Jako samostatný salát můžete vyzkoušet tzv. papájový salát (som tam), který se připravuje ze zelené papáji, další zeleniny, malých sušených krevetek a arašídů. Jeho výrazná chuť skvěle doplňuje pikantní masové pokrmy a neutrální rýži.
Rýže je v Thajsku nejčastěji příloha ke kari nebo masovým směsím se zeleninou, i v této kategorii ale najdete zajímavé pokrmy. Klasická bílá rýže může být nahrazená nějakou divokou variantou, například ve městě Ayutthaya kousek od Bangkoku se servíruje rýže růžová. Nesmíme zapomenout na smaženou rýži (kao pad), která je populární po celé jihovýchodní Asii. Jedná se o uvařenou rýži osmahnutou s masem, zeleninou a dochucenou kořením a omáčkou. Skvělá volba pro ty, kteří si potřebují odpočinout od thajské pálivosti.
-
Dezerty a ovoce
Thajsko jako exotická země má úžasný výběr čerstvého ovoce. Někdy vás ale může zaskočit způsob, jak se ovoce v Thajsku servíruje nebo na jaké druhy narazíte. Ananas dostanete v pouličních stáncích nakrájený na kousky a zasypaný cukrem a chilli (opravdu!), narazit můžete také na zvláštní ovoce durian. Durian je tvořen obrovským plodem, ze kterého se vyloupávají jednotlivé kousky ovoce. Toto ovoce je proslavené nejen svou zvláštní chutí, ale také smradem, kvůli kterému je na mnoha místech jeho pojídání zakázáno. Vyrábí se z něj ale také různé zajímavé dezerty nebo zmrzlina. Banány najdete na ulici často smažené. Pokud chcete čerstvé ovoce, snadno na ulicích narazíte na stánky, kde se připravují čerstvé ovocné šťávy nebo čerstvou kokosovou šťávu.
Skutečnou delikatesou je tzv. mango sticky rice neboli lepivá rýže s kokosovým mlékem s kousky čerstvého manga. Především v sezóně se toto jídlo servíruje na každém rohu a uvidíte, že si tuto kombinaci zamilujete.
-
Drobnosti na zobání
V ulicích Bangkoku narazíte také na původně malajskou specialitu – placky roti. V Thajsku se připravují jako street food s různými náplněmi, a to jak naslano, tak nasladko. Nejprve se na rozžhavený povrch natáhne tenké těsto, pak se to středu dá zvolená náplň a vše se pak zabalí do menšího balíčku. Slané příchuti se pak doplní o salátek, sladké příchuti (např. skvělé mango) se může zacáknout sladkým kondenzovaným mlékem. Nesmíme zapomenout ani na thajské závitky, které jsou buď nesmažené/čerstvé (někdy se jim také říká letní závitky) nebo smažené (tzv. jarní závitky). Nejčastěji bývají naplněné zeleninou a masem a servíruje se se sladkou chilli omáčkou.
Pokud někam cestujete vlakem, doporučujeme vyrazit s prázdným žaludkem a přímo ve vlaku si od prodejců koupit nějakou místní specialitku. My jsme narazili na různé druhy smaženého těsta ve tvaru koblížku a smaženou tapioku (taková thajská obměna brambůrků).
Voda, káva a alkohol
V Thajsku doporučujeme vždy kupovat balenou vodu a vyhnout se vodě kohoutkové, která může způsobovat Evropanům žaludeční problémy. V Thajsku fungují různé malé potravinové obchody, cizinci nejvíce ocení malé supermarkety 7-eleven, kde koupíte i sendviče, evropskou kávu s sebou nebo jiné drobnosti rychlého občerstvení. Koupíte v nich také pivo nebo jiný alkohol. Obecně v thajských restauracích není problém koupit pivo, nejčastější jsou thajské značky Chang, Singha, Leo o Tiger.
Cena jídla v Thajsku
Obecně je cena jídla v Thajsku mnohem nižší než u nás. Velmi ale záleží na tom, v jaké oblasti a v jakém typu zařízení se budete stravovat. Pokud budete žít jako místní, jíst u pouličních stánků a v levnějších restauracích, pak za jedno hlavní jídlo utratíte v přepočtu od 20 do 80 Kč. Na známějších místech a v turistických restauracích zaplatíte od 80 Kč do 200 Kč. Obecně se ale dá říct, že oproti České republice za jídlo zaplatíte cca polovinu.
One thought on “Jídlo v Thajsku: co ochutnat, kde jíst a kolik co stojí”