Je krémová, sytá, s pikantním tónem citronu a čerstvě namletého pepře. Možná byste na první pohled neřekli, že se jedná o typicky řecké jídlo, je to ale jeden z těch pokrmů, které vaří řecké babičky ve velkém pro celou rodinu na společných slavnostních setkáních a oslavách. Polévka navíc krásně zahřeje v zimních dnech.
V řečtině se této polévce říká kotosoupa avgolemono a tajemstvím její chuti je především druhá část tohoto slova, tedy avgolemono. Tak se v Řecku označuje omáčka z citronové šťávy, vajec a vývaru, která se přidává do polévek a jiných řeckých receptů pro zahuštění. Zároveň dodává krásně čerstvou a štiplavou chuť citronu. Právě příprava této omáčky ale může být trochu zákeřná. Musí se připravit tak, aby se v ní vajíčko nesrazilo, ale pouze vytvořilo krémovou směs pro zahuštění polévky. Do polévky se také přidává rýže, kousky masa a bylinky, ve výsledku se tak jedná o pěkně výživné jídlo.
Omáčka avgolemono se pod jinými názvy připravuje také v Itálii, v Turecku nebo v kuchyních Balkánu. Určitě se mrkněte na postup, může se vám hodit i v jiných receptech!
Recept na polévku avgolemono
Co potřebujete
- 500 g kuřete na vývar
- 1 cibule
- 1 mrkev
- 80 g krátkozrnné rýže
- 1 vejce (pokojové teploty)
- 1 menší citron (nebo polovina velkého)
- sůl, černý pepř
- bylinky na ozdobu (např. kopr nebo pažitka)
Jak na to
- Začneme kuřecím vývarem: kousky kuřete dejte do většího hrnce, zalijte cca 750 ml vody, přidejte napůl překrojenou cibuli (můžete nechat i se slupkou, jen odstraňte nečistoty) a na větší kolečka nakrájenou mrkev.
- Přiveďte k varu a nechte pod pokličkou probublávat si 1 hodinu. Pokud na povrch vyplavou nějaké nečistoty nebo se objeví pěna, seberte je lžící. Vývar přeceďte přes cedník – kuře odložte bokem na talíř, v hrnci ponechte jen horký vývar. Vsypte do něj rýži, ochuťte solí a pepřem a nechte vařit, dokud rýže nebude uvařená.
- Oberte maso z kostí a natrhejte nebo nakrájejte na drobnější kousky.
- Smíchejte si vejce se šťávou z 1 citronu a metličkou míchejte, dokud se směs dokonale nepromíchá a nevznikne pěna. Pak postupné přilévejte jednu naběračku horkého vývaru a dobře promíchávejte metličkou.
- Jakmile je rýže uvařená, odstavte hrnec z plotny a přilijte trochu studené vody, aby se polévka ochladila. Cílem je, aby vaječná směs a polévka měly podobnou teplotu.
- Pak je třeba přilít vaječnou směs do teplé polévky a rychle bez přestání míchat, aby polévka zůstala krémová. Pak pár minut povařte.
- Polévku servírujte horkou, přidejte trochu vařeného kuřete a posypejte čerstvé namletým pepřem. Můžete přidat i nějaké bylinky (skvělý je kopr).
- Kousek křupavého chleba nebo pity polévku přivede jídlo k dokonalosti!