Samosa (někdy také sambusa, samboksa) je indická smažená kapsa, která se na první pohled tváří nevinně, uvnitř se ale skrývá takové množství chutí, že si ji zamilujete po prvním kousnutí! Z Indie se samosy rozšířily do spousty dalších regionů, populární jsou třeba v Nepálu, Pákistánu nebo Bangladéši. Najdete je ale také v některých afrických zemích. Patří hlavně mezi velmi oblíbené street food jídlo, v ulicích Indie je spousta pouličních stánků, kde smaží v oleji jednotlivé kapsičky.
Samosy se v jižní Indii připravují v různých velikostech, tvarech i náplních podle toho, jaké jsou v jednotlivých regionech zvyky a oblíbené chutě. Nejčastěji bývají náplně vegetariánské, jednou z nejoblíbenějších příchutí je kořeněná bramborová směs s hráškem. Na tu najdete recept níže. Se samosami je trochu práce, rozhodně ale stojí za to. Skvělé jsou nejen hned po usmažení, ale také den poté, kdy se všechno koření uleží a chuť ještě zintenzivní.
Recept na indické samosy
Co potřebujete
Na těsto
- 250 g hladké mouky
- 2 lžíce ghí (přepuštěné máslo) nebo řepkového oleje
- 100 ml vody
- 1 lžíce bílého jogurtu
- špetka kardamomu
- půl lžičky jedlé sody
- půl lžičky soli
Na náplň
- cca 5 středních brambor
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 150 g hrášku
- 2-3 cm zázvoru
- 1 chilli paprička (bird´s eye) – pokud nemáte rádi pálivé, určitě uberte!
- koření: 1 lžička římského kmínu, 1 lžička koření garam masala, špetka mletého kardamomu, půl lžičky kurkumy, půl lžičky mletého pepře
- menší hrst čerstvého koriandru
- sůl
Ostatní
- olej na smažení
Jak na to
Těsto
- Připravíme si těsto: smícháme v misce suché ingredience (mouka, kardamom, soda, sůl), pak přidejte jogurt a ghí. Promíchejte, pak postupně přilévejte vodu a hnětejte, dokud nebudete mít jednolité a elastické těsto. Nechejte těsto v misce, potřete olejem a nechte odpočívat aspoň půl hodiny. Mezitím si připravte náplň.
Náplň
- Připravíme si ingredience na náplň. Brambory uvařte a rozmačkejte je vidličkou (nemusí být úplně nahladko, mohou obsahovat kousky brambor). Cibuli a česnek nasekejte nadrobno, zázvor oloupejte a nastrouhejte, chilli papričku očistěte (od stopky a semínek) a nesekejte nadrobno.
- Na pánvi rozehřejte trochu oleje, vhoďte cibulku a nechte ji zesklovatět, bude stačit pár minut. Pak přidejte česnek, zázvor a chilli papričku. Promíchejte a nechte rozvonět. Pak přidejte hrášek a nechte ho pár minut prohřát. Přidáme veškeré koření a nasekaný koriandr. Promícháme a sundáme pánev z plotny.
- Přidáme brambory. Dobře promícháme, aby se vše propojilo, pár minut necháme na pánvi. Podle chuti dosolíme.
Dokončení
- Rozdělte těsto na 4 díly a z každého kousku v ruce vytvarujte kuličku. Rozválejte na tenkou kulatou placku, kterou rozkrojíte na půlku.
- Polovinu rovné části půlkruhu potřete vodou, pak přeložte a vytvořte kornoutek, který díky lepidlu slepíte.
- Kornoutek si vložte do dlaně otevřenou stranou nahoru a dovnitř dejte bramborovou náplň. Slepte zbývající konec těsta tak, že přeložíte jeden konec přes druhý a trochou vody přilepíte. Poté položte naplněný kornoute na vál a vytvarujte jej tak, aby vznikl úhledný trojúhelník. Případné přesahují kousky těsta přilepte vodou.
- Takto pokračujte s veškerým těstem. Mělo by vám takto vzniknout 8 kapes. Smažte trojúhelníky v rozpáleném oleji dozlatova. Trvá to jen chvilku, náplň je již uvařená, proto stačí jen nechat opéct.
- Nechte vychladnout a užijte si tu skvělou výraznou chuť! Skvělé jsou i den po usmažení, zatepla i zastudena.
DObrý den,
dalo by se prosím udělat i v bezlepkové verzi?
Nemáte zkušenost?
Předem děkuji.Marcínová
Hezký den, s bezlepkovým pečením a vařením nemám moc zkušenosti, takže bohužel neporadím 🙁 Snad se vám podaří pšeničnou mouku něčím nahradit. Petra