Francouzský třešňový koláč CLAFOUTIS

Clafoutis je francouzský výraz pro skvělý, rychlý a úžasně šťavnatý koláč s třešněmi. Slovo clafoutis pochází z okcitánštiny – románského jazyka typického pro oblast jižní Francie – a odkazuje ke slovesu clafir neboli vyplnit. Koláč ale není plněný, název odkazuje ke způsobu, jak se řídké těsto rozlévá kolem třešní a vyplňuje formu.

Clafoutis je typický především pro francouzský region Limousine. V této oblasti se koláč připravuje zásadně s peckami. Z jakého důvodu? Pecky třešní obsahují amygdalin, látku, kterou obsahují také mandle, a právě amygdalin uvolněný během pečení dodává koláči zvláštní chuťový tón. Pokud vás ale nebaví vybírat při jezení pecky z pusy, pak můžete zvolit variantu s vypeckovanými třešněmi. Koláč se tradičně připravuje s třešněmi nebo višněmi, existuje však spousta variant clafoutise s jinými druhy ovoce (od borůvek, přes jablka, hrušky po švestky), ale dokonce také ve slané podobě (třeba s chřestem a sýrem).

Samotné těsto se lehce podobá těstu na palačinky. Existuje různé varianty, v některých se přidává do těsta více vajíček, díky kterým clafoutis získá hutnější konzistenci, jiné ubírají na vejcích se snahou o vytvoření velmi lehkého těsta. Tento recept je kompromisem mezi oběma směry, díky kterému bude těsto jemné, ale zároveň pevné a nebude se rozpadat.

Francouzský třešňový koláč clafoutis - Ochutnejte svět

Recept na francouzský třešňový koláč clafoutis

Co potřebujete

 • 500 g třešní
 • 2 lžíce třešňového likéru (může být griotka)
 • 6 lžic moučkového cukru
 • 3/4 hrnku hladké mouky
 • 1 hrnek mléka
 • čtvrt hrnku smetany
 • 4 vejce
 • špetka soli
 • kousek másla na vymazání formy

Jak na to

 1. Nejprve si připravte třešně. Můžete je nechat buď s peckami, v tom případě každou z třešní rozmáčkněte nebo bouchněte válečkem, aby se “rozbila”. Bude se pak lépe v koláči jíst, pecky se budou snadněji vytahovat a jejich chuť se lépe prolne s těstem. Druhou variantou je třešně vypeckovat. Třešně zalijte likérem a nechte je macerovat, zatímco si budete připravovat těsto.
 2. Smíchejte v jedné míse mléko, smetanu, vejce a cukr. Prošlehejte, pak přisypte mouku. Rozmixujte dohladka. Těsto by mělo být tekuté, rozhodně nepřidávejte více mouky!
 3. Formu vymažte máslem a lehce vysypte cukrem krystal. Poté do formy naskládejte třešně. Nešetřete, chuť třešní je pro tento koláč velmi důležitá. Pak nalijte těsto na třešně a nechte jej roztéct kolem ovoce po celé formě.
 4. Pečte na 180 °C kolem 30 minut. Těsto v průběhu pečení kontrolujte, podle zvolené formy a výšky těsta se může doba pečení lišit. Koláč upečený, když do těsta zapíchnete špejli a vytáhnete ji čistou.
 5. Po upečení nechte zchládnout a pocukrujte.

Bon apétit!

Koláč s třešněmi z Francie clafoutis

Shrnutí
recipe image
Recept na
Francouzský třešňový koláč CLAFOUTIS
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 10 Review(s)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *