Jídlo, které má skvělou plnou chuť a krásně zahřeje v chladných deštivých dnech. Tak bych popsala shepherd’s pie (v českém překladu pastýřský koláč), který patří mezi nejoblíbenější jídla britské kuchyně. Jedná se o mleté maso v “gravy” masové omáčce s mrkví, hráškem a celerem, to vše zapečené pod pokličkou z bramborové kaše, která zajišťuje, že maso zůstává krásně šťavnaté, a zároveň slouží jako příloha.
Shepherd’s pie pravděpodobně pochází ze Skotska na severu Velké Británie. Původně se připravoval ze zbytků z pečeně, kdy se kousky masa jednoduše daly do formy a přikryly těstem. Aby se shepherd’s začal připravovat v současné podobě byly potřeba dvě věci: aby se v britském království rozšířilo používání mlýnků na maso a aby se začaly v britských kuchyních používat brambory, které byly přivezeny z Ameriky. A tak v 18. století nejprve vznikl recept na cottage pie a o století později recept na shepherd’s pie. V současnosti se dělá rozdíl v názvech podle použitého masa: cottage pie se připravuje s hovězím nebo telecím masem, shepherd’s pie se připravuje s masem jehněčím.
Britové nejsou jediní, kdo si zamilovali masové koláče s brambory. V různých obměnách se připravují po celém světě – v Chile můžete ochutnat pastel de papa, který se připravuje s rozinkami a černými olivami, ve Francii zase pokrm hachis Parmentier, který byl pojmenován po lékaři, který přesvědčil Francouze, aby začali jíst brambory.
Recept na pastýřský koláč
Co potřebujete
Na maso
- 0,5 kg mletého jehněčího masa (je možné použít také hovězí)
- 3 mrkve
- 1 velká cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 hrnek mraženého hrášku
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 2 lžíce worcesterové omáčky
- 250 ml vývaru
- bylinky: tymián a rozmarýn
- 1 lžička soli
- 1 lžička pepře
Na brambory
- 1 kg brambor
- 100 ml mléka
- 50 g másla
- sůl a pepř
Jak na to
- Nakrájejte mrkev na kostičky, cibuli nadrobno, česnek na plátky. Na pánvi rozehřejte trochu oleje a vhoďte kousky mrkve. Opékejte pár minut, dokud nezměknou, poté přidejte cibuli a nechte zesklovatět. Nakonec přidejte česnek a nechte ho chvíli opékat, aby se rozvoněl.
- Přidejte mleté maso, lehce osolte a opepřete. Přidejte také tymián a rozmarýn. Nechte opékat za občasného míchání, dokud maso nebude hnědé ze všech stran.
- Přidejte rajčatový protlak, worcesterovou omáčku, vývar a mražený hrášek. Zamíchejte a nechte na nízkou teplotu asi 15 minut probublávat, dokud omáčka nezhoustne.
Brambory
- Zatímco se vaří masová směs, můžete si připravit brambory. Oloupejte je, nakrájejte na menší kousky a vařte v osoleně vodě, dokud nezměknou.
- Rozmačkejte je, přidejte mléko, máslo a dochuťte solí a pepřem.
Dokončení
- Zapékací formu vymažte máslem. Dejte do ní masovou směs a rovnoměrně rozprostřete.
- Na maso natřete bramborovou kaši tak, aby na žádném místě nevykukovalo maso. Když nebude maso skryté pod bramborami, nebude probublávat a bude se péct ve vlastní šťávě. Na povrchu brambor vytvořte schválně bodliny a nerovnosti.
- Pečte v troubě na 200 °C přibližně 20 minut, dokud povrch brambor hezky nezhnědne. Před servírováním nechte 10 minut odpočinout.
A ten hrášek?
Díky za koment, v receptu se mi hrášek vytratil, ale už jsem ho vrátila na své místo 🙂 Petra