Nasi goreng se narodilo v Indonésii, kde jej považují za své národní jídlo, dnes je ale velmi populární také v Malajsii, Singapuru nebo na Srí Lance. Nasi goreng v překladu znamená “smažená rýže“. Ačkoli se nám to může zdát zvláštní, nasi goreng se často snídá, v pouličních stáncích a restauracích ho ale najdete prakticky po celý den.
Tento pokrm vznikl jako způsob, jak zpracovat přebytečnou rýži, a i dnes je díky své variabilitě skvělým způsobem, jak zpracovat přebytky z lednice. Navíc je nasi goreng mnohem chutnější, když se připravuje z rýže, kterou jste si připravili (nebo vám zbyla) den předem. Pokud si rýži připravujete přímo před vařením, je třeba ji nechat vychladnout a osušit, aby se vám pak při smažení neproměnila v lepivou kouli.
Indonéská smažená rýže se také liší od té, která se připravuje v Číně, a to především díky použití sladké sojové omáčky kecap manis a krevetové pasty, které dodávají rýži trošku jinou příchuť. Také je pro ni typické použití vajíčka, které můžete do jídla zakomponovat různými způsoby: prvním je příprava omelety, kterou nakrájíte na tenké pásky a zamícháte přímo do rýže. Druhým způsobem je volské oko, které servírujete na rýži (viz fotka), a třetím je servírovat k rýži uvařené vajíčko vcelku.
Kde sehnat potřebné ingredience? V receptu níže najdete několik neobvyklých přísad. Seženete je v obchodech s asijskými potravinami, případně si můžete poradit i bez nich. Sladkou sojovou omáčku kecap manis si můžete vyrobit z běžné středně silné sojové omáčky (svaříte ji 1:1 s třtinovým cukrem do konzistence tekutějšího sirupu), krevetovou pastu můžete vynechat úplně.
Taky berte v potaz, že se jedná o velmi variabilní recept s mnoha možnostmi. Můžete přidat nakrájenou zeleninu, změnit druh rýže, vybrat si jiný protein (maso, krevety nebo třeba tofu). Recept si proto nebojte přizpůsobit podle toho, jaké máte doma zásoby a na co máte chuť.
Recept na smaženou rýži nasi goreng
Co potřebujete
- dlouhozrnná rýže (např. jasmínová) – cca 180 g neuvařené, nebo 600 g uvařené rýže
- 1 velká cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička krevetové pasty
- 1 lžička sambal oelek (případně 1 malá chilli paprička bird´s eye)
- 200 g kuřecích prs
- 3 lžíce kecap manis (sladká sojová omáčka)
- 1 lžíce lehké sojové omáčky
- volitelná zelenina: 1 mrkev, čtvrtka menšího čínského zelí, houby
Na servírování: 2 vejce, rajče, okurek, jarní cibulka, smažená šalotka, limetka
(křupavou smaženou šalotku koupíte v asijských potravinách)
Jak na to
Příprava ingrediencí
- Nejprve je třeba si připravit rýži. Ideální je uvařit si ji den předem nebo spotřebovat rýži, která vám zbyla od jiného oběda. Pokud si ale rýži vaříte až nyní, pak ji po uvaření rozprostřete na plech nebo na tác a nechte úplně vychladnout. Je dobré, aby rýže byla nejen studená, ale také na povrchu suchá.
- Nakrájejte si zeleninu: cibuli si nakrájejte najemno, česnek propasírujte. Pokud máte čerstvou chilli papričku, očistěte ji od stopky a vnitřních semínek a nakrájejte najemno. Pokud chcete přidat také další zeleninu (mrkev, čínské zelí, houby), vše nakrájejte na tenké pásky/julienne.
- Nakrájejte maso na tenké nudličky.
A jdeme vařit!
- Rozehřejte si wok na vyšší teplotu, přidejte trochu slunečnicového (nebo jiného nevýrazného) oleje. Přidejte cibuli, česnek, sambal oelek (případně chilli papričky) a krevetovou pastu. Dobře vše rozmíchejte a pár minut opékejte, všechny ingredience se krásně propojí a rozvoní.
- Přidejte nakrájené kuře a 1 lžíci sladké sojové omáčky (kecap manis). Za občasného míchání nechte kuře propéct.
- Poté můžete přidat vychladlou rýži, zbývající 2 lžíce sladké sojové omáčky a 1 lžíci běžné sojové omáčky. Vše dobře promíchejte a tak dvě minuty opékejte. Sladká sojová omáčka bude na rýži karamelizovat.
Servírování
- Běžně se k nasi goreng servíruje vajíčko, připravte si tedy na pánvi volské oko, které položíte na hotovou rýži.
- Servírujte posypané nasekanou jarní cibulkou, a pokud máte rádi ostré, pak i chilli papričkou. Jako oblohu přidejte na kolečka nakrájenou okurku a kousky rajčete. Můžete také přidat smaženou šalotku.
- K nasi goreng můžete přidat také měsíček limetky, kterou si jedlík může hotovu rýži pokapat. Přidá pokrmu svěží výraznou chuť.