Marocká kuchyně: to je spousta neuvěřitelných chutí a vůní, koření a bylinek, kvalitních oliv, ořechů, ovoce a spousty dalšího. Během návštěvy této nádherné země budete moct ochutnat celou plejádu skvělých jídel. Pokud i vy byste na své cestě chtěli poznat místní kuchyni a přitom příliš neutrácet na přehnaně turistických místech, pak se vám budou hodit tipy z tohoto článku.
Kde v Maroku jíst a jak platit
Obecně je Maroko o něco levnější než Česká republika, někdy si ale cenu budete muset vybojovat smlouváním. Především v turistických oblastech a v Marakéši počítejte s tím, že ceny budou vyšší, smlouvání náročnější a ne vždy úspěšné. Oproti tomu menší města a vesnice jsou v tomto mnohem přívětivější.
Doporučuji jíst především na ulici, kde budete moct ochutnat spoustu drobnějších jídel, sladkostí nebo oliv. Nějaké menší jídlo na ulici ulovíte bez problému za 20-70 Kč (záleží samozřejmě na tom, co si dáte). Pokud chcete celé jídlo, pak můžete zavítat do nějaké restaurace na denní menu. To se zpravila skládá z předkrmu (menší jídlo, salát nebo polévka), hlavního jídla (nejčastěji tažín nebo kuskus) a nakonec něco sladkého na zub či ovoce. Takové menu vychází v přepočtu na cca 150-250 Kč. Ve dvou se vyplatí sdílet, tříchodové menu pro dva (často s kuskusem) vás vyjde na přibližně 300-400 Kč. S každým jídlem většinou dostanete na začátek misku skvělých oliv a kousek chleba. Ten se používá také místo příboru pro nabírání jídla. Pokud budete jíst ve větší skupině nebo v marocké rodině, pak na vás čeká kulatý stůl plný jídla, ze kterého budete moct uzobávat, co vám hrdlo ráčí.
Co je na Maroku nepříjemné, je, že vás jako turisty budou místní pronásledovat na každém kroku a snažit se vám něco prodat nebo vás nalákat do spřátelené restaurace. My jsme se takto nechali nalákat jednou a jídlo bylo spíš průměrné a dvakrát dražší než jinde. Rozhodně tedy doporučuji obrnit se trpělivostí a spíš dát na recenze na internetu nebo na vlastní nos. Kde uvidíte plný lokál místních obyvatel, tam se určitě skvěle najíte.
A nesmíme zapomenout na nápoje – v této muslimské zemi zapomeňte na alkohol, místo něj si budete moct od rána do večera užívat marockého mátového čaje. O jeho přípravě najdete více informací v samostatném odstavci níže. Sklenici mátového čaje pořídíte za cca 20 Kč, konvičku většinou do 100 Kč.
Co se týče placení, v Maroku se platí dirhamy (1 dirham je cca 2,5 Kč – údaj z roku 2018). Dirhamy vyměníte po příletu do Maroka, mějte u sebe připravené dollary nebo eura. Na letišti můžete vyměnit i s placením kartou.
Teď už je ale čas podívat se na zoubek jednotlivým jídlům.
Marocké jídlo
-
Tažíny
Pokud cestujete do Maroka, je jedno jídlo, které prostě musíte ochutnat. Jinak nemůžete tvrdit, že znáte marockou kuchyni. To je tažín! Tažín (ve francouzském přepisu tagine) je název pro keramickou nádobu kónického tvaru, ve které se připravuje stejnojmenný pokrm. V této nádobě se dusí maso a zelenina, díky tvaru nádoby se vlhkost neustále vrací zpět do jídla, které je tak ve výsledky nádherně vláčné a plné chuti. V Maroku se připravuje spousta druhů tažínů, mohou se připravovat z hovězího, kuřecího nebo jehněčího masa (na vepřové zde samozřejmě nenarazíte, Maroko je muslimská země). Mezi nejznámější patří tažín se sušenými švestkami a mandlemi, tažín s nakládanými citrony a olivami nebo tažíny se sušenými meruňkami a vlašskými ořechy. Existuje i několik další pokrmů, které nemají v názvu tažín, ale patří do stejné kategorie: tfaia (hovězí s mandlemi a vařenými vejci) nebo tanjia (kořeněné maso typické pro Marakéš). Existují i tažíny připravované z mletého masa, které se nejčastěji kombinuje s kořením a vejcem.
Recepty na blogu s fotopostupem: Marocký kuřecí tažín s citrony MCHERMEL, Marocký kuřecí tažín s datlemi a vlašskými ořechy, Marocký hovězí tažín se sušenými švestkami a mandlemi
-
Kuskusy
Kuskus je dalším důležitým jídlem marocké kuchyně. Připravuje se v nádobách, které se mohou podobat tažínům, ale většinou mívá spodní nádobu, kde se vaří zelenina a maso a druhou nádobu umístěnou nad tou první, která má otvory a vaří se v ní samotný kuskus.
Kuskus je jídlo, které se tradičně připravuje jen v pátek – to je pro muslimy sváteční den plný klidu. Pánové tradičně míří do lázní hammam, dámy připravují doma kuskus. Všichni se pak sejdou u rodinného stolu, aby společně poobědvali. Nemělo by vás proto překvapit, že v některých restauracích bude kuskus na menu jen v pátek. Nejčastěji se servíruje s hromadou zeleniny a kousky masa. Je možné jej objednat i ve velké porci, ze které se nají několik lidí. A rozhodně to doporučuji! Lehká zelenina, marocké koření a jemný kuskus je naprosto skvělý!
-
Street food, předkrmy a polévky
Jako v jiných arabských zemích, tak i v Maroku můžete ochutnat spoustu skvělého jídla přímo na ulici. Doporučuji vyrazit k některému ze stánků s datlemi, prodejci vám často dají některé z druhů ochutnat a vy si pak budete moct odnést pytlík těch nejchutnějších s sebou. Pokud chcete něco neobvyklejšího, můžete vyzkoušet třeba malé šneky, kteří se vaří ve vývaru a poté servírují v malých pytlících (babbouche). Pravý ráj street foodu můžete poznat například na náměstí Djemaa el-Fna v Marakéši. Očekávejte ale také vyšší ceny, náměstí už patří mezi dost turistická místa, najedli jsme se tady ale skvěle. Na různých místech jsme také ochutnali různé koblížky, kebaby v pita chleby nebo spoustu grilovaného masa. A nesmím zapomenout na msemmen, dozlatova opékaný chléb, který je možné plnit slanými nebo sladkými ingrediencemi. Ten jsme několikrát dostali také na snídani spolu s marmeládami, medem nebo máslem a nakládanými olivami.
Můj poslední tip je marocká specialita, která se tradičně v rodinách připravuje na svatby a jiné slavnostní příležitosti. Je to bastilla (někdy také pastilla) – je to druh koláče, který míchá slané a sladké chutě. Skládá se z těsta, které je plněné kořeněným trhaným masem, mandlemi a skořicí. Po upečení je celý koláč posypaný cukrem. Bastillu můžete ochutnat přímo na ulicích, párkrát jsme ji viděli v nabídce také jako první chod v rámci denního meníčka. Do této sekce zahrnu také polévku harira, kterou jsem si v Maroku naprosto zamilovala. Je krásně krémová, plná čerstvé zeleniny a nudlí. Výsledek je velmi výživný a sytý, takže se hodí i jako večeře.
Recept: Marocká polévka HARIRA s čočkou a cizrnou
-
Sladkosti
Máte mlsné jazýčky? Marocká kuchyně má pro vás spoustu příjemných překvapení. Arabská kuchyně má spoustu sladkých pochutinek, většina z nich kombinuje spousty medu, ořechů, pomerančovou nebo růžovou vodu a datle nebo jiné sušené ovoce. Často se prodávají přímo na ulicích. Já nejsem moc fanda přeslazeného cukroví, takže jsem ochutnala jen párkrát: chebakia (smažené sezamové sušenky s medem), koblížky sfenj, m’hanncha (tzv. “hadí koláč”, do kola smotané těsto s cukrem nebo jinými ochucovadly), maamoul (cukroví plněné datlemi, rozinkami, pistáciemi nebo vlašskými ořechy), kaab el ghazal (tzv. “gazelí rohy”, do půlkruhu stočené plněné těsto).
-
Mátový čaj
Marocký mátový čaj je naprosto neodmyslitelnou součástí marocké kuchyně a kultury. Připravuje se ze snítek čerstvé máty, která se nechá klidně po celou dobu pití louhovat v horké vodě. Výsledný čaj se poté hodně sladí. Pokud nejste (jako já) zvyklí čaj sladit, z marockého mátového čaje se vám sladkostí zkřiví pusa. Co mě ale moc bavilo, byl povětšinou krásný způsob servírování – v kovových konvičkách, tradičních zdobených sklenicích s keramickými cukřenkami. A samozřejmě spoustu z těchto věcí si budete moct koupit i s sebou domů jako suvenýr (nezapomeňte pořádně smlouvat!).
Co jste si vy zamilovali na marocké kuchyni? Máte své oblíbené jídlo? Nebo byste na některé z jídel chtěli recept? Dejte mi vědět do komentáře!
Peťa