FUNNEL CAKE: Americké palačinkové placky

Pokud máte rádi ty nejjednodušší a přitom efektní recepty, pak si tento zamilujete. Funnel cake neboli “trychtýřový dezert” se připravuje z jednoduchého palačinkového těsta, které připravíte za pár minut. Trik spočívá v tom, že těsto přelijete přes trychtýř (nebo za pomoci modernějších vynálezů – plastové láhve s pítkem) do rozpáleného oleje a usmažíte. Díky tomu si můžete vyhrát s tvary, které v oleji tvoříte. Nejjednodušší jsou kruhové placky, vyzkoušet můžete i mřížku nebo cokoli jiného, co vás napadne.

Jak tento dezert vznikl? Funnel cake je rozšířený americký název pro sladkost, kterou údajně začali připravovat v americké Pensylvánii německy mluvící přistěhovalci pod názvem drechter kucha (ti s trocohou představivosti najdou podobu slova “drechter” s českým “trychtýř” :-). Ti přicházeli na americký kontinent v průběhu 17. a 18. století a s sebou přinesli tento recept, který se v Evropě připravoval už ve středověku. Dočetla jsem se, že se původně připravoval z kváskového těsta, jež se nalilo do misky s dírkou ve dně, kterou se nechalo těsto protéct do pánve. Před servírováním se posypávalo nejen cukrem, ale také trochou soli. V 19. století už byl oblíbenou sladkostí, která se připravovala na Vánoce a na Nový rok na trzích.

Tolik výlet do historie. Níže najdete velmi základní recept na funnel cake i s postupem, jak docílit skvělého a náramně křupavého výsledku. Tento recept samozřejmě můžete podle libosti upravovat, vylepšovat a doplňovat. Do těsta můžete přidat cukr nebo kakao, na ozdobu můžete použít také šlehačku, čerstvé ovoce nebo třeba karamelovou polevu. Vše, co si doma sypete na palačinky nebo wafle, můžete nasypat i na křupavé placky funnel cake.

 

Recept na funnel cake

Co potřebujete

 • 1 hrnek plnotučného mléka
 • 1 velké vejce
 • 1 hrnek hladké mouky
 • půl lžičky prášku do pečiva
 • špetka soli
 • moučkový cukr na posypání
 • olej na smažení

+trychtýř nebo plastová láhev s “pítkem”

Jak na to

 1. V misce rozkvedlejte vejce s mlékem. Poté přisypejte mouku s práškem do pečiva a špetkou soli a vymíchejte hladké těsto.
 2. Připravte si trychtýř nebo láhev s “pítkem”. Láhev je pro použití určitě pohodlnější. Doporučuji z víčka vyloupnout těsnění, které brání vytečení tekutiny, aby se vám snadněji pracovalo, viz fotka níže.
 3. Těsto nalijte do lahve, uzavřete víčkem a v pánvi rozpalte dostatečné množství oleje (aspoň 2-3 cm na výšku)
 4. Nalijte z lahve těsto do rozpáleného oleje tak, že budete v oleji vytvářet různé obrazce. Nejjednodušší je stříkat těsto do tvaru kruhu, představivosti se ale meze nekladou 🙂 Smažte dozlatovat. Je možné, že vprůběhu smažení bude třeba placku otočit, aby se opekla i z druhé strany.
 5. Před servírováním posypte cukrem nebo polevou podle chuti. Základní těsto neobsahuje cukr, takže se pocukrování určitě nebojte. Dobrou chuť!
Shrnutí
recipe image
Recept na
FUNNEL CAKE: Americké palačinkové placky
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
4.51star1star1star1star1star Based on 4 Review(s)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *