CURRYWURST: Německá grilovaná klobása s kari kečupem

Další ze série nejoblíbenějších světových street food jídel! Tentokrát zamíříme do německého Berlína, kde currywurst neboli grilovaná klobása s kari kečupem patří mezi nejoblíbenější jídla rychlého občerstvení.

V ulicích Berlína dokonce najdete plaketu, která tvrdí, že v onom domě jej 4. září 1949 poprvé připravila Herta Heuwer. Údajně vyměnila u britských vojáků láhev alkoholu za kečup a kari koření, zkusila vše smíchat a servírovat s klobásou. Časem se její pouliční stánek stal tak populární, že týdně prodala až 10 000 porcí. Dnes je v Německu currywurst tak populární, že má své vlastní muzeum, ročně se jej sní až 800 milionů, má své vlastní písničky i knihy a stal se tak jedním z německých gastrosymbolů. A to i přesto, že jedna z hlavních ingrediencí vůbec není německá.

Klobása neboli německy bratwurst se ugriluje a potom nakrájí na kolečka. Ke klobáse patří také omáčka – často se jednoduše používá kečup, který se zasype kari kořením. Je ale super mít přímo připravenou omáčkou z rajčat a kari, čímž vznikne kvalitní domácí kari kečup. Začala jsem ho připravovat také k jiným grilovaným jídlům, protože je chuťově fakt super! Ale zpátky ke currywurstu. Ještě je třeba říct, že se někdy klobása zasypává také dalšími ingrediencemi, jako je například nasekaná cibulka, a pak se servíruje s hranolkami nebo s chlebovou bulkou.

Německý currywurst - bílá klobása s kari kečupem - Ochutnejte svět

Recept na německý currywurst

Co potřebujete

 • 4 bílé klobásy (typu bratwurst)
 • volitelné: brambory na smažení (na hranolky)

Na kari kečup

 • 2 hrnky rajčatového pyré (pasírovaných rajčat)
 • 1 cibule
 • 2 lžíce kari koření
 • 2 lžíce sladké papriky
 • čtvrt hrnku cukru krystal
 • čtvrt hrnku červeného vinného octa
 • sůl

Jak na to

 1. Nakrájejte cibuli na drobné kousky a osmahněte ji na oleji, dokud nezprůhlední.
 2. Přidejte kari koření a papriku a rychle osmahněte, aby se koření rozvonělo.
 3. Přidejte rajčatové pyré, cukr i ocet a promíchejte. Nechte cca 20 minut probublávat, aby se chutě spojily a omáčka zhoustla. Podle chuti dosolte.

Servírování

 1. Ugrilujte klobásu na grilu nebo na grilovací pánvi.
 2. Nakrájejte klobásu na kolečka, naskládejte na talíř a zacákejte kari kečupem. Jako příloha se nejčastěji volí smažené hranolky.Německý currywurst - bílá klobása s kari kečupem - Ochutnejte svět

 

Shrnutí
recipe image
Recept na
CURRYWURST: Německá grilovaná klobása s kari kečupem
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
4.51star1star1star1star1star Based on 20 Review(s)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *