Bobule AÇAÍ: Co je to açaí a jak se používá?

Fialové bobule s názvem acai (vyslovuje se: a-sa-í, v brazilském přepise açaí) získala v posledních letech pozornost jako superpotravina s mnoha zdravotními benefity, jako je vysoký obsah antioxidantů. Tato kouzelná bobulka pochází z palmy acai (euterpe brazilská, česky též kapustoň brazilská), která roste v deštných pralesích Jižní Ameriky, zejména v oblasti Amazonského pralesa.

Acai bobule jsou v ČR k dostání nejčastěji ve formě zmraženého pyré nebo prášku.

Brazilská acai bowl s banánem a granolou

Jak chutná acai?

Chuť acai se většinou popisuje jako kombinace lesního ovoce a čokolády s lehkým nádechem oříškové chuti. Jasně přeloženo: mají nasládlou chuť s kyselým nádechem.

Jak se jí acai?

  1. Acai bowl (miska): Jedná se o oblíbenou snídani nebo odpolední svačinu. Základem je pyré z acai rozmixované s dalším ovocem (nejčastěji lesní plody a banán). Na něj se nasypou další ingredience: granola, strouhaný kokos, oříšky a čerstvé ovoce.
  2. Acai nápoje: Acai se také může přidávat do smoothies a šťáv, můžete ho tedy používat jako jakékoli jiné ovoce.
  3. Acai ve zmrzlině: Acai pyré může být smícháno s mlékem nebo jogurtem a použito jako základ pro výrobu acai zmrzliny. Ideální do horkého brazilského léta!
  4. Acai v tradiční kuchyni: V některých částech Brazílie jsou acai bobule používány i v tradičních jídlech, například k rybám nebo do marinád na maso.

Acai nápoje, zmrzlina a pyré

Summary
Bobule AÇAÍ: Co je to açaí a jak se používá?
Article Name
Bobule AÇAÍ: Co je to açaí a jak se používá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *