Dhal (někdy také dahl, dal, daal) je hindským výrazem pro sušené sypké luštěniny, jako jsou různé druhy čočky, hrášku nebo fazolí. Používá se ale také jako název pro všemožná luštěninová kari, která se z těchto surovin připravují. Mezi nejoblíbenější suroviny pro přípravu dhalu patří žlutá nebo červená čočka, mungo fazole nebo třeba cizrna. V Indii se ale používají také u nás méně známé druhy luštěnin, jako je například vigna čínská (anglicky lobiya).
Stejně jako se připravují z různých surovin, může se lehce lišit také chuť a konzistence dhalu. Některé dhaly jsou ostřejší, jiné jemnější, mohou být husté a syté nebo naopak tekutější, téměř jako polévky. V receptu níže najdete recept na dhal z červené čočky ochucený spoustou skvělého indického koření v tom správném poměru, aby dhal příjemné pálil a přitom chutnal lahodně. Pokud máte raději ostřejší jídla, nebo naopak pálivé vůbec nemusíte, stačí upravit množství chilli.
Na východě Indie se dhal jí s různými chlebovými plackami, jako je indické chapati nebo roti, na západě je častější indický chléb naan. V některých částech se jí také s rýží jako hlavní chod, jinde se považuje spíš za přílohu. Indická jídla jsou ale oblíbená také za hranicemi Indie, především v Malajsii a Singapuru, kde se dhal připravuje nejčastěji na snídani s plackami roti canai.
Recept na čočkový dhal
Co potřebujete
- 1 a půl hrnku červeného čočky
- 1 větší cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce strouhaného zázvoru
- 1 čerstvá chilli paprička
- koření: 1 lžička kari koření, 1 lžička mletého koriandru, 1 lžička kurkumy, půl lžičky římského kmínu, špetka skořice
- 1 větší nebo 2 menší rajčata
- citronová šťáva
- sůl
- trochu ghí
Na ozdobu
- čerstvý koriandr
Jak na to
- Připravte si ingredience: Nasekejte cibuli a česnek nadrobno, lžičkou oškrábejte zázvor a nastrouhejte ho najemno. Chilli očistěte od stopky a vnitřních semínek. Rajče nakrájejte nadrobno (ideální je z rajčat odříznout také slupku, není to ale povinné).
- V hrnci roztopte ghí nebo olej a vhoďte cibuli. Opékejte, dokud cibule nezprůhlední. Pak přidejte česnek, zázvor a chilli. Nechte minutu rozvonět.
- Přidejte všechno koření a přibližně půl minuty opékejte, dokud nezačne koření vonět.
- Přidejte rajče, červenou čočku a zamíchejte. Přidejte 3 hrnky vody, přiveďte k varu a poté stáhněte, aby čočka probublávala. Nechte vařit 20-30 minut za občasného míchání. Pokud by vypadalo, že je směs příliš hustá, přilijte trochu vody.
- Nakonec osolte podle chuti a na talíři posypejte nasekaným koriandrem. Nejlepší je s čerstvým indickým chlebem naan, kterým můžete uvařenou čočku nabírat.
Recept dobrý, ale prosím vyvarujte se udávání množství jednotkou “hrnek”. Hrnek může mít od 2 deci klidně do jednoho litru. Proto se vynalezly váhové a objemové jednotky, aby se dalo vždy vše přesně změřit 😉
Dobrý kuchař si poradí i s hrnkovým receptem. Místo takovéto “kritiky” bych spíš ocenil vyjádření se k tomu, jak se recept povedl.
To jsem nevěděl, že zde jsou recepty jen pro “dobré kuchaře” 😉
Já dobrý kuchař nejsem. A jistě že si s receptem poradím, ale stále trvám na tom, že uvádět množství v “hrnkách” je dost nepřesné.
Na dhálu úplně ujíždím, zkusila jsem porovnat svoje experimenty s Vaším receptem. Vysoká shoda; rozdíly jsou tyto: 1) rajče a menší část zázvoru dávám až po vypnutí vařiče na poslední minuty / sekundy varu. 2) Nedávám skořici, ale zkusím, zajímavé. 3) Po vložení čočky přidávám někdy mrkev (aby byla al dente), případně malou cuketu nebo kousek cukety. Žádné pečivo k tomu nepřikusuju, ale nebráním se tomu. A případně ještě specialitka: navrch lžíce zakysané smetany. To se asi vymyká skutečnému dhálu nejvíc, ale je to lahodné.
Hezký den, díky za komentář. Kouzlo dhalu je i v tom, že se s ním dá hezky experimentovat, takže se toho určitě nebojte 🙂 Dobrou chuť! Petra