Zatímco v České republice na Tři krále sundáváme ozdoby z vánočních stromečků, v jiných zemích sváteční program vrcholí. Ve Španělsku a jiných španělsky mluvících zemích se k 5. a 6. lednu váže hned několik tradic.
La cabalgata de Reyes
Jízda králů – tak můžeme přeložit název tradiční akce, která se slaví 5. ledna v odpoledních a večerních hodinách. Do ulic vyráží procesí plné velkolepých osvětlených vozů a pestrobarevných kostýmů (historických a biblických postav, zvířat, na co si jen vzpomenete). Za doprovodu živé hudby projíždí městem a rozhazují okolo stojícím davům sladkosti. Na chvostu jsou samotní tři králové v doprovodu svých velbloudů.
Podoba procesí se v průběhu historie dost proměnila. V některých městech tři králové dorazí helikoptérou (Logroño), na lyžích (Pyreneje) nebo lodí (Gijón). Bonbony, které rozhazují, se dají počítat v desetitisících. Kdo nevyrazí v tento den do ulic, může jízdu sledovat ve španělské národní televizi (RTVE), kde se každoročně přenáší procesí z Madridu. Video z loňska si můžete prohlédnout zde.
Kdo nosí ve Španělsku dárky?
Poté, co děti přivítají tři krále ve městě, by měly jít domů do postele. Měly by si vyčistit boty a umístit k nim nějaké sladkosti a brandy jako občerstvení pro tři krále, kteří jim v noci přinesou dárky. Pokud ale zlobily, najdou u nich jen uhlí (aby z toho neměly děti trauma, dostávají většinou sladkosti v podobě černých uhlíků).
El roscón de reyes
Ráno 6. ledna děti vyběhou ze svých pokojů, aby si šly otevřít dárky. Hned poté si vychutnají spolu se zbytkem rodiny tradiční snídani: sladký bochánek z kynutého těsta s názvem roscón de reyes. Má tvar věnce, je zdobený kandovaným ovocem, mandlemi a cukrem a plněný šlehačkou.
Do každého roscónu se při pečení schová jedna malá figurka krále a jedna fazolka. Kdo při jezení najde fazoli, by měl roscón zaplatit.