Ropa vieja, to je Kuba na talíři. Všechny rodinné i národní tradice, chutě a postupy spojené na jednom talíři. Je to jedno z nejtypičtějších kubánských jídel, takže pokud vyrážíte do této slunné země, určitě na něj narazíte. Je to také velmi ekologický talíř, vznikl jako způsob, jak zpracovat různé zbytky, které vám doma zbyly.
Zajímavý je určitě název tohoto jídla: ropa vieja znamená v překladu “staré oblečení“. K tomu, jak vznikl tento název, existuje téměř stejný počet historek, jako k tomu, jak vlastně toto jídlo vzniklo. Jednou z variant příběhu začíná u sefardských Židů, kteří tento způsob přípravy jídla (i s názvem) přivezli do Španělska, kde se jednoduše recept adaptoval na “uvař dohromady, co ti doma zbylo”. A jak určitě víte, po objevení Ameriky se určitá část obyvatel starého kontinentu přesunula do zámoří a s nimi i jejich recepty a tradice. Základem receptu je trhané maso s omáčkou. Co se k tomu servíruje dokola, to už je záležitostí různých regionů i rodinných tradic. Možností je spousta.
Jak už to ale také bývá, málokdo se opravdu zajímá o historii, legendy a příběhy se totiž pamatují lépe. A k ropa vieja se vypráví příběh o chudém muži, které potřeboval pohostit hosty, ale neměl čím. Tak natrhal kusy starého oblečení a uvařil je s takovou láskou, že se nakonec proměnily v maso. Hezké, že?
Trhané maso v různých podobách se připravuje v mnoha středo a jihoamerických státech, na různé varianty tak narazíte také v Kostarice, Panamě, Venezuele a tak dále a tak dále. Nebojte se ho ochutnávat, zkoušet vlastní varianty, experimentovat a na toto “staré oblečení” s čistým svědomím spotřebovat zbytky z ledničky. Možná vás překvapí jedna z ingrediencí, kterou je plantain (někdy česky také plantýn, plantejn nebo zeleninový banán). Je to tvrdý zelený druh banánu, který se nikdy nejí syrové, ale vždy se připravuje vařený nebo smažený. U nás jsem ho koupila v Globusu, v Makru nebo kdekoli jinde, kde nabízí exotické ovoce.
Konec povídání, jde se vařit!
Recept na ropa vieja
Co potřebujete
- 1 kg hovězího masa (ideální je flank steak / hovězí pupek)
- 2 bobkové listy
- kuličky černého pepře
- sůl
Na omáčku
- 1 velká cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 červená paprika
- půl lžičky mletého kmínu
- 1 lžička oregana
- 50 ml bílého vína
- 100 ml rajčatového pyré / pasírovaných rajčat
- sůl, pepř
Na servírování
- bílá dlouhozrnná rýže
- plantain (zeleninový banán)
- Hovězí maso nakrájejte na větší kousky, uvařte ve vodě se solí, pepřem a bobkovým listem (cca 45 minut podle velikosti kousků). Pak nechte zchládnout a natrhejte na vlákna. Vývar z masa si odložte bokem.
- Připravte si zeleninu: cibuli nakrájejte nadrobno, česnek propasírujte, papriku nakrájejte na delší tenké pásky. Banán nakrájejte na tlustší plátky.
- V menší pánvi si rozehřejte olej na smažení a po rozehřátí vsypte banán. Osmažte ho v oleji dozlatova, po usmažení by měl být hezky pevný a křupavý. Ihned po vyjmutí k pánve promíchejte s trochou soli a pepřem. (Zdravější variantou je upéct kousky banánu s olejem, solí a pepřem v troubě na 190 °C.)
- Teď se vrhneme na samotné jídlo: nejprve na pánvi rozehřejte trochu oleje. Vsypejte nakrájenou cibuli a nechte pár minut opékat. Pak přidejte česnek a nechte ho rozvonět. Poté přilijte trochu vývaru, rajčatové pyré a všechno koření. Zamíchejte, osolte a nechte asi pět minut vařit.
- Pak přidejte natrhané hovězí maso, přilijte bílé víno a promíchejte. Pak rovnoměrně přisypte k masu na proužky nakrájenou papriku a přiveďte k varu.
- Stáhněte teplotu a nechte probublávat cca 10 minut. Chutě se krásně propojí, nadbytečná tekutina se odpaří a paprika změkne. Poté ochutnejte a podle potřeby dolaďte chuť solí a pepřem.
Jak servírovat
- Masovou směs servírujte s porcí uvařené dlouhozrnné rýže, bokem na talíř naskládejte usmažené banánové chipsy jako oblohu.