Sicilské masové závitky INVOLTINI ALLA SICILIANA

Ačkoli je tato pochoutka známá především na Sicílii, zdá se, že její původ je španělský. Alespoň podle jedné z kouzelných legend. Španělská královna Jana zvaná Šílená měla údajně ve svých službách armádu kuchařů, kteří se podíleli na přípravě právě tohoto jídla. Jeden z nich však byl nejen královnin osobní kuchař, ale také milenec, což se nelíbilo mladému princi Karlu Habsburskému. Nakonec musel nešťastný kuchař utéct před jeho žárlivostí a hněvem královského syna na Sicílii, kde začal připravovat tento originální recept.

Involtini alla siciliana se původně považovaly za jídlo chudých, kteří šetří masem a používají ingredience, které jsou v Itálii snadno dostupné. Dnes je však toto jídlo velmi rozšířené a běžně podávané jako nedělní oběd. Napříč Itálií existuje spousta regionálních variant závitků zvaných v italštině involtini. Známé jsou například involtini alla romana, které se dusí v rajčatové omáčce, nebo involtini alla messinesse, které se připravují s parmezánem a prosciuttem.

Involtini alla siciliana - italské masové závitky - Ochutnejte svět

Recept na involtini alla siciliana

Co potřebujete

 • 0,5 kg libového hovězího masa
 • 2 velké červené cibule
 • olivový olej
 • 25 g piniových oříšků
 • 25 g rozinek
 • 75 g strouhanky
 • 75 g sýru cacciocavallo nebo pecorino
 • sůl
 • pepř
 • olivový olej
 • bobkový list (cca 10 kousků)

Jak na to

 1. Ve vodě namočte rozinky a nechte je odstát cca 10 minut. Poté přeceďte a lehce z nich vymačkejte vodu.
 2. Jednu cibuli si nakrájejte nadrobno a nechte zesklovatět na olivovém oleji.
 3. Sýr nasekejte na menší kostky, vložte do mixéru a rozsekejte nadrobno. Smíchejte se strouhankou, rozinkami, piniovými oříšky a přidejte z pánve cibuli i s olejem.
 4. Vymíchejte těstíčko. Podle potřeby přidejte trochu olivového oleje. Výsledná konzistence by měla být hrudkovitá, lehce lepivá, ale také ne úplně spojená.
 5. Dochuťte solí a pepřem.
 6. Z hovězího naklepejte tenké plátky. Neměly by mít více než 0,5 cm na výšku. Ideální je k tomu tzv. razítko, kterým příliš nepoškodíte strukturu masa.
 7. Plát masa poté potřete olivovým olejem a bohatě potřete nádivkou.
 8. Podle velikost plátků jej rozkrájejte na menší kousky. Závitky by neměly být příliš velké, aby se snadno propekly. Z půl kila masa by mohlo vzniknout kolem 8-10 závitků.
 9. Kousky masa opatrně srolujte tak, aby co nejvíce náplně zůstalo vevnitř. Závitky si odložte bokem na talíř.
 10. Připravte si druhou cibuli – rozkrojte ji na čtyři díly a opatrně odlepujte jednotlivé vrstvy tak, aby vznikly kousky, které pak snadno napíchnete na špíz.
 11. Připravte si k ruce také bobkový list.
 12. Rozehřejte troubu na 200 °C s horním ohřevem, případně pokud je to možné, rozehřejte gril.
 13. Na špejli nebo na kovový špíz napíchněte vždy jeden závitek tak, aby se neotvíral, pak napíchněte kousek cibuli a jeden bobkový list. Pak znovu závitek, cibuli a bobkový list.
 14. Postupně takto napíchejte všechny závitky. Před opékáním je lehce potřete olivovým olejem a otiskněte je ve strouhance.
 15. Pečte cca 10 minut z každé strany, dokud se špízy neopečou dozlatova. Čas se může lišit podle tloušťky masa a velikosti závitků.

Involtini alla siciliana - italské masové závitky - Ochutnejte svět

 

 

Shrnutí
recipe image
Recept na
Sicilské masové závitky INVOLTINI ALLA SICILIANA
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *