Všichni příznivci zdravého životního stylu a libového masa můžou tento recept rovnou zavřít. 🙂 Bude se v něm mluvit o tradičním španělském jídle, které kombinuje několik druhů uzenin s vepřovým bůčkem a s fazolemi. Je to velmi jednoduchý pokrm, který spočívá především v pomalém dušení ingrediencí dohromady. Díky tomu se chutě nádherně propojí, fazole změknou a výsledek na talíři je plný chuti.
Základem ale je výběr kvalitních ingrediencí. Nejdůležitější jsou tradiční španělské uzeniny. Používají se různé druhy, které se mohou libovolně kombinovat mezi sebou. Nejčastěji se používá směs paprikové klobásy chorizo (ideální je čerstvé, může být i sušené), španělské jelito s názvem morcilla, sušená šunka vyráběná z předních končetin lacón nebo sušený vepřový bok panceta curada. Poslední jmenovanou ingredienci můžete nahradit čerstvým bůčkem, který si den předem naložíte. Španělské uzeniny koupíte ve španělských delikatesách nebo na internetu, podařilo se mi je koupit i v Makru, Globusu nebo ve velkém Tescu.
Tento recept pochází ze španělského regionu Asturias (česky Asturie). Název fabada odkazuje k označení fabes používanému pro velké bílé fazole. V asturském regionu se tyto fazole pěstují ve velkém už od 16. století. Z této doby pravděpodobně pochází také recept na fabadu, která tehdy byla jídlem chudších vrstev. Kdy a kde ale byla fabada uvařená poprvé, toho už se nikdo spolehlivě nedopátrá.
Recept na fabada asturiana
Co potřebujete
- 500 g velkých bílých fazolí (fabes)
- 2 kousky španělské paprikové klobásy (chorizo)
- 2 kousky španělského jelítka (morcilla)
- 200 g sušeného vepřového bůčku (panceta curada) – lze nahradit čerstvým vepřovým bůčkem, který den předem naložíte do marinády ze 2 lžiček uzené papriky, 2 stroužků česneku, 1 lžičky oregána a soli
- 1 cibule
- špetka šafránu
- sůl
Jak na to
- Připravte si dopředu všechny ingredience: uzeniny stačí překrojit na větší kusy, bůček je třeba den předem naložit (jen pokud používáte čerstvý, lacón nebo pancetu marinovat nemusíte).
- Přibližně 8-12 hodin předem (napřílad večer předem) namočte fazole do vody. Nechte jim v misce dostatek prostoru, během této doby hodně nabudou.
- Druhý den slijte vodu, dejte fazole do hrnce a zalijte je čerstvou vodou. Rychle přiveďte k varu. Ve vodě se objeví pěna. Fazole slijte, znovu je zalijte čerstvou vodu a dejte je vařit. Tento krok výměny vody pomůže tomu, aby jídlo tolik nenadýmalo.
- Jakmile máte v hrnci čerstvou vodu, můžete přidat uzeniny a cibuli překrojenou napůl. Na malé pánvi nasucho opečte šafrán, poté ho přidejte do hrnce.
- Hrnec přikryjte poklicí, stáhněte teplotu na minimum (voda by měla jen lehounce probublávat) a nechte dusit cca 3 hodiny. Jednou za čas zkontrolujte, že je v hrnci dost vody, případně přilévejte.
- Po 3 hodinách by měly být fazole doměkka uvařené (doba vaření se může lišit podle stáří fazolí, pokud by byly tvrdé, klidně duste déle).
- Ochutnejte tekutinu, případně dosolte. Měla by mít silnou uzenou paprikovou a příjemně slanou příchuť.
- Nyní je ideální nechat jídlo aspoň hodinku odpočinout, ještě lepší je fabada na druhý den.
- Jak servírovat? Na talíř vylovte všechny kousky uzeniny a dejte ho doprostřed stolu. Na druhý talíř připravte kousky čerstvého chleba. Na talíře dejte jednotlivým strávníkům porci fazolí se šťávou, k nim si bude každý nabírat maso ze společného talíře podle chuti.