Tento skvělý koláč je absolutní bulharskou klasikou. Běžně se tento koláč v Bulharsku jí jako tradiční snídaně spolu s bílým jogurtem, ale banicu můžete dostat také k obědu či k večeři. Speciální sváteční banica se připravuje na Vánoce nebo na Nový rok, v tom případě se do koláče přidávají také drobnosti pro štěstí, jako jsou třeba mince. Nejstarší člen rodiny pak koláč rozkrájí, každý u stolu si vezme kousek a podle toho, co v koláči najdou, budou mít štěstí, zdraví či úspěch. Zajímavý je také výraz „motat banicu“, který se v bulharštině používá pro vyjádření toho, že se připravujete na návštěvu.
Nejoblíbenější verze banicy je ta s balkánským sýrem, připravovat se může také s náplní ze špenátu nebo dýně. Vyrábí se také z různých těst – nejčastější je verze z těsta filo, které je u nás trochu hůře k sehnání (většinou se dá najít v řeckých nebo arabských potravinách, případně mražené v Makru). Druhá verze je z listového těsta, které se vyválí na velmi tenké plátky, aby se co nejvíce přiblížila filo těstu.
Recept na tradiční bulharský koláč banica (také banitsa)
Co potřebujete
- 300 g těsta (ideálně filo, případně listové)
- 200 g balkánského sýra
- 180 g bílého řeckého jogurtu
- 3 vejce (+1 vejce na potření)
- máslo na vymazání formy
Jak na to
- Nejprve si připravte náplň. V misce si rozkvedlejte vajíčka, poté přidejte řecký jogurt a dobře promíchejte, aby se ingredience spojily. Poté přidejte rozdrobený balkánský sýr a co nejlépe jej rozmíchejte. Ve směsi mohou zůstat hrudky, ale neměly by být příliš velké.
- Připravte si také kruhovou formu, ve které budete banicu péct. Toto dávkování se hodí pro formu s cca 20 cm průměrem.
- Připravte si těsto. Pokud máte filo těsto, pak můžete přímo pracovat s jednotlivými pláty, pokud máte těsto listové, rozválejte si jej na co nejtenčí plát. Doporučuji si těsto rozdělit na 4 díly, aby se vám s pláty lépe pracovalo. Z každého rozváleného dílu pak připravím dvě rolky (viz postup dále), celkem tedy budete mít 8 rolek.
- Na rozválený plát těsta naneste připravenou směs a rovnoměrně ji rozetřete po celém povrhu. Směs si rozdělte tak, abyste na každý díl těsta měli stejné množství náplně.
- Náplň je spíš tekutá, proto proces motání těsta bude trochu náročnější. Lehce jej překládejte tak, abyste vytvořili rolku, která se podobá palačince. Vysoká bude cca 2 centimetry.
- Pak ji chytněte za okraje (aby vám náplň nevytekla) a přeneste ji do formy. Jeden konec umístěte do středu a rolku pokládejte kolem středu do kruhu tak, že vytvoříte šneka. Postupně připravujte další rolky a skládejte je od středu v kruzích tak, dokud nebudete mít plnou formu. Vždy tedy další rolku začnete pokládat tam, kde jste skončili s tou předchozí.
- Poté potřete vajíčkem a pečte cca 20 minut (dokud nebude povrch opečený dozlatova) na 180 °C.
- Krájejte jako každý jiný koláč, díky rolkám naskladaným dokulata bude mít na řezu každý kousek krásný vzor. Servírovat můžete studené, výborná je ale také zatepla.
Až budete zase v Bulharsku, zkuste se mrknout po bezlepkovém čokoládovém dortu garash
https://www.jidlonacestach.cz/bezlepkovy-cokoladovy-dort-garash/
je to jejich specialita a je to fakt pecka.