Španělsko je zemí mnoha krás, chutí, vůní, nálad i zážitků. Zatímco na severu vás okouzlí husté zelené lesy, vítr na skalnatém pobřeží a luxusní gastronomie plná čerstvých mořských plodů, na jihu najdete pod ostrým sluncem vyprahlé pláně poseté olivovými háji a ten nejlepší jamón. Pokud chcete opravdu poznat tuto zemi, musíte si najít dostatek času na to, abyste se seznámili se všemi těmito tvářemi.
V dnešní době si spousta lidí netroufá vyrazit na cesty, to ale neznamená, že nemůžete zažít Španělsko na vlastní kůži (a na vlastní chuťové pohárky). Hlavní myšlenkou blogu je ochutnávání světa ze své kuchyně. V tomto příspěvku se tak vydám na takovou gastrotour po Španělsku, kterou zaměřím na ta nejznámější španělská vína z různých oblastí a dobroty, které jsou pro dané regiony typické. Můžete si tak vytvořit malé Španělsko u vás doma.
Ve Španělsku jsem nejen nějakou dobu žila a studovala, navštívila jsem skoro všechny jeho kouty a každý rok se sem vracím. Co se tedy týče španělské gastronomie, mám poctivě ochutnáno a odpito 🙂 A tak i když nejsem odborník na víno, pokusím se u vás doma vytvořit atmosféru jako ve španělské bodega (sklípek). Sponzorem tohoto článku je web ocenenavina.cz, který mi poslal ochutnávkovou krabici s víny vybranými speciálně pro tento účel. Níže tak kromě pořádné dávky informací najdete také tipy na víno, díky němuž poznáte to nejlepší z celého Španělska.
Katalánsko: bílé šumivé víno Cava a červené víno Priorat
Katalánsko je region na severovýchodě Španělska, který pro většinu lidí charakterizuje především nádherná Barcelona, divný jazyk, kterému málokdo rozumí, protesty za nezávislost a turistická letoviska. To vše samozřejmě ke Katalánsku patří, pro mě je to ale především oblast s nádherným mixem zelených hor, skalnatého mořského pobřeží a historických městeček. Na oknech domů a bytů často visí katalánské žlutočervené pruhované vlajky, a pokud budete chtít, dostanete přednášku o tom, proč by se bohaté Katalánsko od zbytku země mělo odtrhnout, zprávy popisující místní fanatiky ale možná tvoří trochu větší bublinu, než by si země zasloužila. V neposlední řadě tu na vás čeká fenomenální gastro scéna plná mořských plodů, zeleniny, masa a samozřejmě vína.
Šumivé víno cava je pro spoustu Španělů typickým pitím především v období novoročních oslav jako půlnoční přípitek. Jedná se o bublinkové víno vyráběné tradičními metodami především v oblasti Barcelony a Tarragony. Nejprve se z pečlivě vybraných odrůd vyrobí základní víno, poté se do něj přidá směs bílého vína, cukru a kvasinek, která zahájí proces druhé fermentace. Ve víně se vytvoří bublinky a charakteristická příchuť. Vybrat si můžete z široké škály od Brut Nature s minimem cukru, až po sladkou verzi Dulce. U cavy se při výběru zaměřte také na rozdělení na vino joven (stáří 9-15 měsíců), reserva (15-30 měsíců) a gran reserva (více než 30 měsíců).
Ačkoli cava je jednoznačně nejznámější katalánské víno, vyrábí se zde také jiná vína, včetně naprosto skvělých červených vín. Za zmínku stojí například vinařská oblast Priorat v provincii Tarragona. Ta je charakteristická horkým suchým počasím, které svědčí například jedné z nejtradičnějších odrůd červeného vína na světě: garnacha (francouzsky označována jako grenache). Ochutnané víno Grenache fosca del Priorat 2016 zrálo 12 měsíců v dubovém sudu a výsledek nádherně kombinuje chuť ovoce (především malin a ostružin) s tóny čokolády a dřeva. Za mě je nádherné jemné a příjemné na patře, a i když vypijete více než jednu sklenku, bude vás pořád bavit.
Pokud chcete cavu doprovodit nějakou katalánskou dobrotou, doporučím vám několik typicky katalánských jídel, které to u mě pravidelně vyhrávají: escalivada (směs pečené zeleniny, kterou si můžete užít jako předkrm, salát nebo na opečeném chlebu), fideuà (směs nudlí se zeleninou a mořskými plody) a jako dezert crema catalana (krémový vanilkový pudink s karamelovou krustou).
Doporučená vína:
Galície: bílé víno Albariño
Galície je region na západě Španělska, jehož podobu ve všech oblastech určuje oceán: od Atlantiku zde často vane ostřejší vítr, který přináší nejen proměnlivé počasí s častějšími dešti, ale také obživu místním. Je to ráj mořských plodů: místní chobotnice patří mezi nejlepší, jaké jsem kdy ochutnala. Galície je mezi cestovateli známá především jako cíl poutníků z celé Evropy, jejím centrem je totiž město Santiago de Compostela. Symbol mušle svatého Jakuba vás bude doprovázet po celém regionu. Oblíbila jsem si také města A Coruña, či drobnější městečka Cambados a O Grove. Díky blízkosti s Portugalskem zde také narazíte na poměrně náročný dialekt, tradiční galicijštinu, která je směsí portugalštiny a španělštiny.
Nejvýznamnějším vinným regionem této oblasti jsou Rías Baixas, což můžeme z galicijštiny volně přeložit jako nížinné řeky. Tato oblast je vyhlášená po celém světě, především díky vínu albariño, které se někdy označuje jako nejlepší víno na světě. Ochutnané víno Albariño Contrapunto 2019 je víno lehké a svěží jako mořský vánek, s citrusovými a ovocnými tóny, díky nimž je výraznější a nakyslejší. Skvěle doprovází různé galicijské pokrmy, jako jsou různé mořské plody.
Pokud do Galície někdy zavítáte, musíte ochutnat pokrm nazývaný mariscada, což je tác bohatě obložený mořskými plody. Jsou čerstvé a delikátní, většinou připravené jen krátkou úpravu ve vodě nebo v páře, která spolu s mořskou solí vytváří dokonalý pokrm. Doporučuji vyhledat především korýše percebes, který je pro tento region velmi typický (česky jsem našla překlad vilejš růžkový), a chobotnici, která se servíruje s vařenými brambory, hrubou solí, španělskou uzenou paprikou a olivovým olejem.
Doporučené víno:
Albariño Contrapunto 2019, Granbazán, Rias Baixas
Castilla y León: bílé víno Verdejo a červené víno z oblasti Ribera de Duero
Kastílie je srdcem Španělska. Zatímco španělské pobřežní oblasti každoročně přilákají k návštěvě miliony turistů, kastilské vnitrozemí bývá trochu upozaďováno a jen málokterý evropský turista si tady naplánuje letní dovolenou. Je to ale chyba: Kastílie nabízí spoustu pokladů: malebná města s unikátními historickými památkami, přírodní krásy v horách a kolem jezer, spoustu skvělého jídla a takový tradiční španělský poklid na každém kroku. Je domovem toho nejčistšího španělského jazyka, i méně pokročilý španělštinář tady má šanci, že místním bude rozumět. Pokud chcete zavítat mimo hlavní město Madrid, můžete si naplánovat bohatou cestu do španělské minulosti i současnosti: z města Segovia s monumentálním viaduktem, přes Ávilu obehnanou starodávnými hradbami, Salamancu se světoznámou univerzitou, až skončíte v Leónu s majestátní katedrálou.
Po výletu do historie v místních uličkách oceníte lehké víno verdejo. Dobrou zprávou pro vás určitě bude, že ke každé sklence pravděpodobně dostanete menší občerstvení (tapas) zdarma, budete si tak moct užít místních chutí se vším všudy. Ochutnané verdejo z Ruedy má žlutozelenou barvu a svěží příchuť, snadno se popíjí, přitom má svou typickou lehce kyselkavou příchuť. V letním měsících je to vždy má nejoblíbenější volba. K ochutnání k vínu doporučuji místní skvělé sýry, které se vyrábí z kravského, ovčího i kozího sýra.
Doporučené víno:
Verdejo 2019, Castelo de Medina, Rueda
Pokud ale chcete ochutnat produkty, které jsou v této oblasti typické, pak byste se měli připravit na pořádnou nálož masa: díky skvělému hovězímu si tady můžete dát luxusní chuletón (flákota hovězího na grilu), v Segovii můžete ochutnat vyhlášené selátko, v Leónu neopomeňte tradiční vepřovou jitrnici (morcilla).
K masitým pokrmům mnohem více oceníte sklenku dobrého červeného. A tady se dostáváme k jedné oblasti v rámci Kastílie, která si na vinařské mapě Španělska vydobyla světový věhlas: Ribera del Duero. Je to oblast podél řeky Duero kolem historického městečka Valladolid. Je to plochá, poměrně suchá a kamenitá oblast, kde v létě pálí horké slunce, zatímco v zimě teploty klesají na Španělsko překvapivě nízko. Možná vám to zní jako nehostinná oblast, ale vínu se zde skvěle daří. A ochutnávka na terasách barů v historických kamenných městečkách nebo v jílových bodegas (vinné sklípky rozeseté kolem vinic) vás nadchne. Ochutnané víno tempranillo z této oblasti (Viña Magna z oblasti Ribera del Duero) si mě získalo po první hltu: je to lehké sametově nasládlé červené víno, které nejlépe charakterizuje plná chuť třešní, višní a sušených švestek.
Doporučené víno:
Vina Magna 6Meses 2016, Dominio Basconcillos, Ribera del Duero
La Rioja
A na závěr to nejlepší: Rioja je asi nejznámější vinařskou oblastí z celého Španělska. Spousta lidí ani pořádně neví, kde tato oblast leží a jaká města zde leží, ale okamžitě si představí sklenku výtečného červeného vína. Tento odstavec proto bude o vínu víc než o čemkoli jiném. Vinařská oblast Rioja přejala svůj název od autonomní oblasti La Rioja, která leží v severní části Španělska kolem města Logroño. Je namáčknutá mezi jinými známějšími oblastmi, jako je Baskicko s vyhlášenými tapas na severním pobřeží, Kastílie a León, o kterém jsem psala v předchozím odstavci a dalšími historickými oblastmi Navarra a Aragón. Skvělé podmínky pro pěstování vína zaručuje poměrně suché a horké klima v kombinaci s několika řekami a hornatějším povrchem. Výsledkem je země plná slunce, zeleně, úrody, božích surovin, vinných sklípků s řadami sudů. A to víno: lahodné, jemné a přitom výrazné, někdy s výrazným podtónem ovoce, jindy s dřevitým podtónem dubového dřeva.
Pokud hledáte láhev božího červeného, zaměřte se také na kategorii vína Rioja, do nichž se zařazuje víno například podle toho, jak dlouho zraje:
- joven: mladé svěží ovocné víno
- cosecha: víno, které zraje v sudu několik měsíců, poté jde do láhve
- roble: víno zrající dobu do cca 1 roku v dubovém sudu
- crianza: víno zrající alespoň 2 roky, z toho 1 rok v dubových barikových sudech
- reserva: víno zrající minimálně 3 roky, z toho alespoň 1 rok v dubových sudech, jedná se ale o vybraná nejlepší červená vína, která mají výraznou hlubokou chuť a hodí se pro archivování
- gran reserva: víno zrající alespoň 5 let, z toho minimálně 2 roky v dubových sudech, jsou těžší, výraznější a vhodná pro archivaci
Ochutnané víno BIO Crianza Noralba patří do kategorie crianza a už od první vteřiny po otevření láhve jsem měla pocit, že jsem zpět na pyrenejském poloostrově. Nádhernou vůni doplňuje švestková kořenitá příchuť, která je v puse nádherně sametová. K tomuto skvělému červenému se nejlépe hodí maso, takže při cestě do této oblasti doporučuji ochutnat například tradiční jehněčí kotlety na grilu. Pokud chcete něco menšího, můžete ochutnat také kouzlo jednoduchosti španělské kuchyně, kterou v tomto regionu skvěle charakterizují patatas a la riojana: brambory s chorizem a uzenou paprikou. Anebo si jen připravte talíř plný toho nejlepšího z celého Španělska: ovčí sýry, uzeniny (jamón, chorizo, lomo), olivy. A štěstí je zaručeno.
Doporučené víno:
BIO Crianza Noralba 2016, Bodegas Castillo de Mendoza, Rioja