Portugalské krokety PASTÉIS DE BACALHAU

Pastéis de bacalhau jsou malé smažené krokety servírované v Portugalsku a v Brazílii jako předkrm nebo samostatné jídlo s rýží a salátem. Někdy se jim říká také bolinhos de bacalhau (v překladu kuličky).

Bacalhau je portugalské označení pro nasolené pláty tresky. A treska je opravdu národním jídlem – říká se, že v Portugalsku existuje více receptů na přípravu tresky, než je dní v roce. Před použitím v kuchyni se nasolená ryba naloží do vody (většinou až 24 hodin), aby se z ní odmočila přebytečná sůl, a mohla se použít k dalším úpravám. Jde o nejčastěji používaný způsob skladování tresky, který vznikl díky portugalské tradici námořnictví. Je možné použít i čerstvou tresku, při přípravě budeme postupovat trochu jinak, výsledek však musí být vždy stejné – chutné krokety, které jsou křupavé na povrchu a vláčné uvnitř.

Krokety s treskou - Pasteis d bacalhau

Recept na krokety s treskou – Pastéis de bacalhau

Co potřebujete

 • 3 střední brambory
 • 200 g tresky (buď nasolené nebo čerstvé – detaily v receptu)
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • petržel
 • sladká paprika
 • sůl, pepř
 • hladká mouka, 2 vejce a strouhanka na obalování
 • olej na smažení

Jak na to

 1. Máte nasolenou tresku? Je třeba z ní vytáhnout co nejvíce soli. Nejméně 24 hodin předem ji omyjte pod proudem vody, pak ji naložte do studené vody a nechte 12 hodin odležet. Pak vodu vyměňte a nechte odležet dalších 12 hodin.
 2. Pokud máte čerstvou tresku, nakrájejte ji na menší filé a vložte do hrnce s vodou. Vařte cca 10 minut, pak rybu vytáhněte a nechte vychladnou. Po vychladnutí oberte maso z kostí a nadrobte jej na drobounké kousky.
 3. Uvařte brambory v osolené vodě (10 minut), zceďte vodu a brambory rozmačkejte.
 4. Cibuli nakrájejte na drobné kousky, připravte si hrst nasekané pažitky a nasekaný česnek. Osmahněte cibuli na troše oleje, pak přidejte česnek a petržel. Nechte ji rozvonět, pak přidejte kousky ryby. Pomocí vařečky rozmělněte tak, aby se ingredience spojily.
 5. Smíchejte v hrnci směs ryby s cibulí a brambory. Dochuťte solí a pepřem podle vlastní chuti.
 6. Mokrýma rukama tvarujte kuličky nebo podlouhlé krokety, obalte v trojobalu a smažte dozlatova.

Krokety s trestkou - pastéis de bacalhau

Shrnutí
recipe image
Recept na
Portugalské krokety PASTÉIS DE BACALHAU
Ochutnáno
Příprava ingrediencí
Doba vaření
Celkový čas
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *