Sambal oelek

Co je sambal oelek?

Sambal oelek (někdy také sambal olek) je červená indonéská pasta, jejíž hlavní ingrediencí jsou chilli papričky. Je nepostradatelnou ingrediencí v mnoha receptech jihovýchodní Asie, neobejde se bez ní kuchyně indonéská, ale ani malajská nebo thajská. Ačkoli je typickou asijskou ingrediencí, její název "oelek" pochází ze staré holandštiny. V překladu by spojení sambol oelek znamenalo něco jako "rozetřené chilli" (rozetřené rozumějte rozmačkané na pastu v hmoždíři).

Jak si připravit sambal oelek doma?

Pokud chcete sambal oelek připravit doma, pak si připravte:

  • 450 g červených chilli papriček (ideální jsou thajské bird´s eye)
  • 2 lžíce rýžového octa
  • 1 lžíce soli

Všechny ingredience rozmixujte na pastu. Skladujte v lednici. Díky obsahu soli a octa sambal oelek vydrží poměrně dlouho a nezkazí se.

Existují recepty, které přidávají k těmto 3 základním ingrediencím také další, jako je například citronová šťáva, česnek nebo palmový cukr. Zde uvádím základní verzi, se kterou poté můžete podle vlastní fantazie pracovat.

Jak se používá sambal oelek?

Sambal oelek se používá jako základ pro různé indonéské omáčky nebo dochucovadlo jídel. Jednoduše přidáte lžičku sambalu do omáčky, ke smažené rýži nebo k masu - hodí se kamkoli, kde chcete přidat trochu výrazné chuti chilli papriček!

Tipy na recepty se sambal oelek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *